Czas czytania ok. 4 minut

Kiedy hamować odruch kaszlu u dziecka?

Kiedy hamować odruch kaszlu u dziecka?

Kaszel potrafi przysporzyć problemów zarówno dziecku, jak i osobom w jego otoczeniu. Z tego też powodu, w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest zahamowanie tego odruchu. Kiedy hamować kaszel u dziecka a kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

  1. Kaszel suchy czy mokry – jak je rozróżnić
    1. Leczenie kaszlu suchego
    2. Co na mokry kaszel
  2. Kiedy hamować kaszel u dziecka?
    1. Bolesny kaszel u dziecka
  3. Kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

 

Kaszel suchy czy mokry – jak je rozróżnić?

Prawidłowa diagnostyka i leczenie kaszlu u dziecka powinny rozpocząć się od rozróżnienia rodzaju kaszlu. Ocena jego charakteru jest bardzo ważna, gdyż pozwala nakreślić prawdopodobną przyczynę jego wystąpienia.

Kaszel mokry, zwany inaczej produktywnym, pojawia się najczęściej w związku z zakażeniem dolnych dróg oddechowych, np. w przebiegu zapalenia oskrzeli lub płuc. Jest on również znacznie częściej związany z przyczynami infekcyjnymi. Podczas mokrego kaszlu możesz odnosić wrażenie, że dziecku, mówiąc bardzo prostym językiem, „odrywa się coś” z dróg oddechowych, a ono samo będzie odkrztuszać wydzielinę.

Kaszel suchy natomiast związany może być nie tylko z przyczyną infekcyjną, ale także astmą, zalegającym ciałem obcym, refluksem żołądkowo-przełykowym czy też alergią. Z tego powodu diagnostyka kaszlu suchego może sprawić duże trudności.

Leczenie kaszlu suchego

Po określeniu, jaka jest przyczyna kaszlu suchego, lekarze skupiają się przede wszystkim na jej leczeniu. W przypadku, kiedy wyeliminowanie czynnika powodującego suchy kaszel u dziecka jest niemożliwe lub niecelowe, istnieje możliwość zastosowania leków hamujących odruch kaszlu. Na rynku są dostępne leki w postaci syropów do stosowania w suchym kaszlu. Mogą one zawierać np. lewodropropizynę, czyli substancję czynną o działaniu przeciwkaszlowym. Pamiętaj jednak, że decyzję o tym, kiedy leki przeciwkaszlowe powinny zostać zastosowane zawsze podejmuje lekarz.

Co na mokry kaszel

Lekami z wyboru przy leczeniu mokrego kaszlu u dzieci są leki wykrztuśne oraz mukolityczne. Mają one za zadanie rozrzedzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i tym samym ułatwianie jej odkrztuszania wraz z kaszlem. Syrop na mokry kaszel oraz inne leki doustne mają również za zadanie ograniczyć produkcję wydzieliny w drogach oddechowych. Leki te w większości przypadków powinno się podawać do godzin popołudniowych, aby nasilone odkrztuszanie wydzieliny nie przeszkadzało dziecku podczas snu.

Kiedy hamować kaszel u dziecka?

W przypadku infekcji kaszel jest odruchem korzystnym, gdyż oczyszcza w sposób mechaniczny drogi oddechowe z zalegającego śluzu czy też drobnoustrojów wywołujących stan zapalny. Jednak w niektórych przypadkach kaszel potrafi być męczący dla dziecka i może utrudniać mu normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leków przeciwkaszlowych. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Bolesny kaszel u dziecka

Kaszel, szczególnie suchy, bywa niekiedy bolesny dla dziecka. W takim wypadku lekarz może zadecydować o konieczności włączenia leków przeciwkaszlowych. Istnieją również sposoby niefarmakologiczne zwalczania lub łagodzenia uporczywego kaszlu. Należą do nich m.in.:

  • inhalacje solą fizjologiczną łagodzące podrażnienie krtani,
  • wcieranie wazeliny z dodatkiem olejków eterycznych na 30 minut przed snem,
  • syropy nawilżające, np. zawierające wyciąg z porostu islandzkiego lub syrop prawoślazowy,
  • podawanie dziecku miodu przed snem – pamiętaj jednak, że ze względu na ryzyko botulizmu, czyli zatrucia namnażającymi się m.in. w miodzie laseczkami jadu kiełbasianego, miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 12. miesiąca życia.

Kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

Leki przeciwkaszlowe u dzieci powinny być wykorzystywane jak najrzadziej i zawsze pod kontrolą specjalisty. Co więcej, mogą być one stosowane jedynie w przypadku suchego, męczącego kaszlu. Przeciwwskazane jest natomiast stosowanie leków z tej grupy w przypadku chorób układu oddechowego przebiegających z kaszlem mokrym, gdy dziecko odkrztusza wydzielinę. Zahamowanie tego odruchu może przynieść w takiej sytuacji zdecydowanie więcej szkód niż pożytku.

Sprawdź pozostałe artykuły

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Męczący suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet kilka tygodni . W większości przypadków związany jest z infekcją, lecz należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci. Jak odróżnić suchy kaszel infekcyjny od astmy oskrzelowej? Czym charakteryzuje się kaszel nawykowy?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może szczególnie nasilać się w nocy. Aby maluszek mógł spać spokojnie, warto znać sposoby na łagodzenie tych objawów. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka podczas snu oraz kiedy udać się do lekarza?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Kaszel u dziecka może być objawem infekcji dróg oddechowych, ale też oznaką innych schorzeń. Ważne, aby rozróżnić suchy kaszel u dziecka od mokrego. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na suchy kaszel oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Czytaj więcej

Contril, 60 mg/10 mL, syrop 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław