Czas czytania ok. 5 minut

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może szczególnie nasilać się w nocy. Aby maluszek mógł spać spokojnie, warto znać sposoby na łagodzenie tych objawów. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka podczas snu oraz kiedy udać się do lekarza?

  1. Suchy kaszel u dziecka podczas snu – skąd się bierze?
  2. Kaszel i temperatura ciała
  3. Kaszel w trakcie wysiłku
  4. Jak poradzić sobie z suchym kaszlem podczas snu?
    1. Nawilżanie, wietrzenie, temperatura pomieszczenia
    2. Naturalne sposoby na podrażnioną śluzówkę
  5. Kiedy udać się do lekarza?

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – skąd się bierze?

Kaszel to przede wszystkim odruch obronny organizmu. Ma on za zadanie wydalenie z dróg oddechowych patogenu bądź też czynnika, który wywołuje podrażnienie błony śluzowej. Podczas kaszlu organizm oczyszcza zatem tchawicę, krtań czy też oskrzela. Bardzo ważne jest podkreślenie, że kaszel to jedynie objaw, nie zaś choroba sama w sobie. Suchy kaszel u dziecka może być jednak męczący, szczególnie jeżeli nasila się w nocy i wybudza dziecko ze snu. Dzieje się tak, gdyż kaszel jest reakcją stosunkowo gwałtowną. Do nasilenia kaszlu może dochodzić także na skutek m.in. zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie dziecko śpi.

Kaszel i temperatura ciała

Kaszel kojarzony jest przede wszystkim z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Nie jest to jednak reguła. Suchy kaszel w nocy może być związany m.in. z alergią lub też astmą. Z tego powodu bardzo ważne jest obserwowanie temperatury ciała u dziecka. Nie oznacza to jednak, że podwyższona temperatura ciała zawsze towarzyszy infekcji. Mimo to jej pojawienie się z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na etiologie zakaźną kaszlu. Ważne jest również to, ile trwa kaszel. Im dłużej, tym mniej prawdopodobne jest to, że wywołany jest przez wirusa lub bakterię.

Kaszel w trakcie wysiłku

Stosunkowo często kaszel pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego. Jest on najczęściej spowodowany skurczem oskrzeli, który określany jest jako astma wysiłkowa lub też bronchospazm. W skrócie, polega on na początkowym rozszerzeniu się oskrzeli w odpowiedzi na wysiłek fizyczny, a następnie, po parunastu minutach pojawieniu się gwałtownego skurczu. Choć przypomina to klasyczną astmę, zwężenie światła oskrzeli w takiej sytuacji rzadko kiedy bywa dla dziecka niebezpieczne. Skutecznie utrudnia jednak uprawianie sportu. Skurcz oskrzeli w trakcie uprawiania wysiłku fizycznego może być również spowodowany przez zimne powietrze, które podrażnia drogi oddechowe prowadząc do ich zwężenia.

Jak poradzić sobie z suchym kaszlem podczas snu?

Suchy kaszel w nocy potrafi być bardzo uciążliwy dla dziecka oraz domowników. Z tego też powodu ważne jest łagodzenie tego objawu. Leczenie objawowe i domowe sposoby na suchy kaszel mogą przynieść ulgę maluszkowi pomagając mu przespać całą noc.

Nawilżanie, wietrzenie i temperatura pomieszczenia

Jednym z podstawowych zabiegów łagodzenia kaszlu nocnego jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do snu. W tym celu należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pokoju dziecka. Najbardziej optymalne będą nawilżacze powietrza z funkcją poziomu nawilżenia. Jeżeli nie posiadasz tego typu urządzenia, zadbaj o inhalacje maluszka roztworem z soli fizjologicznej. Możesz również urządzić ciepłe kąpiele tak, aby w łazience było wilgotno od pary wodnej lub wykorzystać mokre ręczniki powieszone na kaloryferze w pokoju zwiększając w ten sposób nawilżenie powietrza. Pamiętaj również o wietrzeniu domu oraz pokoju, w którym śpi dziecko. Ważne jest również niedopuszczanie do przegrzewania się dziecka w trakcie snu. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powoduje wysuszanie powietrza co podrażnia śluzówkę dziecka i sprzyja nocnym napadom kaszlu

Naturalne sposoby na podrażnioną śluzówkę

Istnieje wiele sposobów na łagodzenie podrażnień śluzówki spowodowanych kaszlem u dziecka. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o działaniu przeciwkaszlowym miodu, który łagodzi stan zapalny zlokalizowany w drogach oddechowych dziecka. Pamiętaj jednak, że miód, ze względu na ryzyko botulizmu, jest przeciwwskazany u maluchów poniżej pierwszego roku życia. W leczeniu objawowym podrażnionej śluzówki zastosować możesz syropy m.in. te zawierające w swoim składzie wyciąg z porostu islandzkiego. Pamiętaj jednak, że to lekarz, który badał dziecko, ma o nim największą wiedzę i to on najlepiej doradzi, czego mu potrzeba.

Kiedy udać się do lekarza?

Większość infekcji górnych dróg oddechowych jesteś w stanie leczyć samodzielnie w domu. Są jednak sytuacje, w których wizyta u lekarza jest konieczna. Należą do nich m.in.:

  • wysoka gorączka u dziecka niereagująca na leki przeciwgorączkowe
  • sinica,
  • nasilona duszność,
  • problemy z karmieniem i pojeniem,
  • zmiana zachowania dziecka,
  • zaburzenia neurologiczne, które pojawiły się nagle;
  • pojawienie się wybroczyn nie znikających pod naciskiem.

Sprawdź pozostałe artykuły

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Męczący suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet kilka tygodni . W większości przypadków związany jest z infekcją, lecz należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci. Jak odróżnić suchy kaszel infekcyjny od astmy oskrzelowej? Czym charakteryzuje się kaszel nawykowy?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Kaszel u dziecka może być objawem infekcji dróg oddechowych, ale też oznaką innych schorzeń. Ważne, aby rozróżnić suchy kaszel u dziecka od mokrego. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na suchy kaszel oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Czytaj więcej

Kiedy hamować odruch kaszlu u dziecka?

Kaszel potrafi przysporzyć problemów zarówno dziecku, jak i osobom w jego otoczeniu. Z tego też powodu, w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest zahamowanie tego odruchu. Kiedy hamować kaszel u dziecka a kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

Czytaj więcej

Contril, 60 mg/10 mL, syrop 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław