Czas czytania ok. 4 minut

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Męczący suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet kilka tygodni . W większości przypadków związany jest z infekcją, lecz należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci. Jak odróżnić suchy kaszel infekcyjny od astmy oskrzelowej? Czym charakteryzuje się kaszel nawykowy?

  1. Infekcja
    1. Kaszel poinfekcyjny
    2. Kaszel krtaniowy
  2. Suchy kaszel a astma oskrzelowa
  3. Suchy kaszel a refluks
  4. Kaszel psychogenny (nawykowy)

Infekcja

Infekcje wymieniane są jako najczęstsze przyczyny kaszlu u dzieci. Występuje on w przebiegu przeziębienia, a także zapalenia oskrzelików czy też oskrzeli, wywoływanych najczęściej przez wirusy. Poza tym, może być objawem krztuśca–wyjątkowo niebezpiecznej infekcji bakteryjnej. Napady kaszlu zakończone są wtedy charakterystycznym „pianiem” i często nasilają się w nocy. Jeśli natomiast kaszel u dziecka jest „szczekający”, najprawdopodobniej infekcją go wywołującą jest ostre zapalenie krtani.

Kaszel poinfekcyjny

Wiele dzieci po zakończeniu infekcji kaszle jeszcze przez kolejne tygodnie. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, nie towarzyszą mu żadne zmiany w obrazie RTG klatki piersiowej. Kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się do ok. 8 tygodni. Jeśli jednak trwa dłużej lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny.

Kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy, inaczej określany jest jako szczekający. Najczęściej jest on związany z ostrym zapaleniem krtani wywoływanym głównie przez wirusy, np. paragrypy. Obrzęk tchawicy wywołuje charakterystyczny szczekający dźwięk. Objawy często pogarszają się w nocy. Warto też pamiętać, że kaszel krtaniowy u niemowląt wymaga leczenia w szpitalu.

Suchy kaszel a astma oskrzelowa

Suchy kaszel może być jednym z objawów astmy oskrzelowej. Jej schemat diagnostyczny różni się w zależności od wieku dziecka. Jeśli jednak kaszel pojawia się po narażeniu na różnego rodzaju alergeny, po kontakcie z zimnym powietrzem lub po wysiłku fizycznym może to sugerować rozpoznanie astmy oskrzelowej. Charakterystyczną cechą jest także sezonowość występowania kaszlu w przebiegu astmy. Podobnie jest w przypadku dobrej odpowiedzi na stosowane leki np. rozszerzające oskrzela czy glikokortykosteroidy. W przypadku astmy oskrzelowej dziecko ma często objawy związane z alergicznym nieżytem nosa czy też atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Suchy kaszel a refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy to bierne cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Wynika głównie z niedojrzałości czynnościowej dolnego zwieracza przełyku u małych dzieci. Uważa się, że fizjologicznie występuje u niemowląt. Za jego pozaprzełykową manifestację uznaje się refluks krtaniowo-gardłowy, którego objawem może być kaszel występujący po karmieniu, szczególnie w pozycji leżącej. Poza tym, rodzice zauważają u dziecka chrząkanie oraz trudności z połykaniem pokarmów. Nocny kaszel u dziecka także może być objawem związanym z refluksem.

Kaszel psychogenny (nawykowy)

Często rodzicom wydaje się, że dziecko kaszle na siłę. Rozpoznanie tzw. kaszlu nawykowego ułatwia sprawdzenie, czy dziecko przestaje kaszleć w czasie snu. Najczęściej kaszel psychogenny pojawia się wśród dzieci w wieku szkolnym i może być związany np. z lękiem czy też chęcią zwrócenia na siebie uwagi. W diagnostyce najpierw należy jednak wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny kaszlu. Jeśli wykonane badania nie nasuną innej diagnozy, poleca się konsultację z psychologiem lub psychiatrą.

Sprawdź pozostałe artykuły

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może szczególnie nasilać się w nocy. Aby maluszek mógł spać spokojnie, warto znać sposoby na łagodzenie tych objawów. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka podczas snu oraz kiedy udać się do lekarza?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Kaszel u dziecka może być objawem infekcji dróg oddechowych, ale też oznaką innych schorzeń. Ważne, aby rozróżnić suchy kaszel u dziecka od mokrego. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na suchy kaszel oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Czytaj więcej

Kiedy hamować odruch kaszlu u dziecka?

Kaszel potrafi przysporzyć problemów zarówno dziecku, jak i osobom w jego otoczeniu. Z tego też powodu, w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest zahamowanie tego odruchu. Kiedy hamować kaszel u dziecka a kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

Czytaj więcej

Contril, 60 mg/10 mL, syrop 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław