Czas czytania ok. 5 minut

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Kaszel u dziecka może być objawem infekcji dróg oddechowych, ale też oznaką innych schorzeń. Ważne, aby rozróżnić suchy kaszel u dziecka od mokrego. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na suchy kaszel oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

  1. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka? 
  2. Jak rozpoznać suchy kaszel u dziecka? 
    1. Suchy kaszel czy odkrztuszanie
    2. Suchy kaszel a chrząkanie
    3. Inne przyczyny suchego kaszlu u dziecka
  3. Domowe sposoby na suchy kaszel 
  4. Kiedy do lekarza z suchym kaszlem?

Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka? 

Suchy kaszel u dziecka związany jest w większości przypadków z infekcją dróg oddechowych. Jedną z najczęstszych przyczyn napadowego suchego kaszlu jest początkowa faza zapalenia oskrzelików wywołanego głównie przez wirusy RSV. Epidemie mają najczęściej miejsce zimą. Poza kaszlem pojawiają się również kłopoty z karmieniem dziecka, a także duszność. Gdy występują epizody bezdechów lub dojdzie do odwodnienia, konieczna jest hospitalizacja dziecka.

Charakterystyczny, tzw. szczekający kaszel u dziecka jest objawem podgłośniowego zapalenia krtani (KRUP). Jest to infekcja najczęściej wywoływana przez wirusy i dotykająca głównie dzieci w wieku między 6. miesiącem, a 6. rokiem życia, a jego szczyt przypada na 2. rok życia dziecka. W przebiegu KRUP kaszel pojawia się na skutek obrzęku tchawicy.

Jak rozpoznać suchy kaszel u dziecka? 

Kaszel można podzielić ze względu na czas trwania na ostry lub przewlekły. Niektóre klasyfikacje wyróżniają także jego podostry charakter. Inny podział obejmuje produktywność kaszlu, wyróżnia się na tej podstawie kaszel mokry oraz kaszel suchy. Najłatwiej rozpoznać kaszel suchy u dziecka zwracając uwagę na brak odkrztuszania wydzieliny. Charakteryzuje się bowiem napadowym atakiem silnego, nieproduktywnego kaszlu.

Suchy kaszel a chrząkanie

Wielu rodziców zauważa u swoich dzieci odruch związany z chrząkaniem. Może on mieć różnego rodzaju podłoże, takie jak alergia, astma oskrzelowa czy też refluks. Poza tym, chrząkanie u dzieci może być także symptomem charakterystycznym dla infekcji glistą ludzką, której jedna z form bytuje w drogach oddechowych, podrażniając je. Chrząkanie jest krótkim powtarzającym się często epizodem, natomiast suchy kaszel ma charakter bardziej napadowy i trwa dłużej. Zdarza się też, że suchy kaszel towarzyszący infekcji przekształca się w pochrząkiwanie jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.

Inne przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Poza infekcjami oraz alergią, suchy kaszel może być objawem innych zaburzeń, np. refluksowych. Częściej jednak towarzyszy charakterystycznym dla wieku przedszkolnego chorobom zakaźnym, m.in. odrze. Warto pamiętać, że suchy kaszel u dziecka może po infekcji utrzymywać się kilka tygodni.

Domowe sposoby na suchy kaszel 

Suchy kaszel jest dla dzieci bardzo męczący, dlatego też często szukamy domowych sposobów na zmniejszenie dolegliwości. Niektórzy lekarze polecają w przypadku suchego kaszlu spożywanie miodu, który ma działanie przeciwkaszlowe. Nie wolno jednak podawać miodu najmłodszym dzieciom, przed ukończeniem 12. miesiąca życia, ponieważ grozi to rozwojem botulizmu. Poza tym, wiele osób sięga również po inhalacje. Jeśli kaszel powstaje na tle alergicznym, warto zmniejszyć liczbę pojawiających się w domu alergenów poprzez nawilżanie powietrza czy też unikanie kurzu np. poprzez częste sprzątanie i stosowanie specjalnych antyalergicznych pościeli

Kiedy do lekarza z suchym kaszlem?

Należy pamiętać, że kaszel nie jest tylko objawem infekcji dróg oddechowych, ale może wymagać dokładnej diagnostyki i specjalistycznego leczenia. Jeśli dziecko prezentuje poza kaszlem inne objawy takie jak m.in.:

  • sinienie,
  • bezdechy,
  • wysoką gorączkę,
  • krwioplucie,
  • duszność,

należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza lub na izbę przyjęć. Ponadto, każdy przypadek kaszlu występujący u noworodka powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Podobnie, jeśli dziecko jest w złym stanie ogólnym lub doszło do zachłyśnięcia czy też rodzice podejrzewają połknięcie jakiegoś przedmiotu. Sytuacje te wymagają natychmiastowej wizyty na izbie przyjęć pobliskiego szpitala.

Sprawdź pozostałe artykuły

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Męczący suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet kilka tygodni . W większości przypadków związany jest z infekcją, lecz należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci. Jak odróżnić suchy kaszel infekcyjny od astmy oskrzelowej? Czym charakteryzuje się kaszel nawykowy?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może szczególnie nasilać się w nocy. Aby maluszek mógł spać spokojnie, warto znać sposoby na łagodzenie tych objawów. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka podczas snu oraz kiedy udać się do lekarza?

Czytaj więcej

Kiedy hamować odruch kaszlu u dziecka?

Kaszel potrafi przysporzyć problemów zarówno dziecku, jak i osobom w jego otoczeniu. Z tego też powodu, w niektórych sytuacjach korzystniejsze jest zahamowanie tego odruchu. Kiedy hamować kaszel u dziecka a kiedy nie stosować leków przeciwkaszlowych?

Czytaj więcej

Contril, 60 mg/10 mL, syrop 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław