Czas czytania ok. 5 minut

Przewlekły kaszel u dziecka – przyczyny, objawy i metody leczenia

Przewlekły kaszel u dziecka – przyczyny, objawy i metody leczenia

Kaszel u dziecka bardzo często wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą, a ten utrzymujący się zbyt długo, jest wskazaniem do wdrożenia głębszej diagnostyki. Jak wygląda kaszel w infekcji przeziębieniowej i jakie badania wykonać przy przewlekłym kaszlu?

  1. Jaki kaszel w infekcji przeziębieniowej
    1. Kaszel w zapaleniu płuc
    2. Kaszel w zapaleniu oskrzeli
  2. Kiedy suchy kaszel trwa za długo?
  3. Spacer przy długotrwałym kaszlu – tak czy nie?
  4. Leczenie długotrwałego kaszlu
  5. Domowe metody na przewlekły kaszel
  6. Jakie badania przy przewlekłym kaszlu

Jaki kaszel w infekcji przeziębieniowej

Kaszel w infekcji przeziębieniowej w większości przypadków ma charakter ostry. Oznacza to, że trwa nawet do trzech tygodni. Co więcej, współwystępuje z takimi objawami jak uczucie zatkanego nosa, podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie czy też ból gardła. W przypadku długotrwałego kaszlu u dziecka objawy te występują zdecydowanie rzadziej, gdyż jego przyczyna może nie być infekcyjna.

Kaszel w zapaleniu płuc

Kaszel w przebiegu zapalenia płuc jest z reguły kaszlem produktywnym. Oznacza to, że wraz z nim na zewnątrz wydostaje się zalegający w drogach oddechowych śluz. Dodatkowo, zapaleniu płuc towarzyszy także duszność, wysoka gorączka oraz znacznie gorsze samopoczucie dziecka. Warto jednak pamiętać, że sam charakter kaszlu jest bardzo niespecyficznym objawem w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych. Z tego też powodu tak ważne jest badanie, jakim jest osłuchiwanie dziecka i stwierdzenie bądź wykluczenie zmian zapalnych.

Kaszel w zapaleniu oskrzeli

Oskrzela zaliczane są również do dolnych dróg oddechowych. Z tego względu kaszel będzie miał, w zależności od stadium choroby, charakter suchy lub produktywny. W przeciwieństwie jednak do zapalenia płuc, w zapaleniu oskrzeli częściej dochodzi do obturacji, czyli zwężenia światła dróg oddechowych. Powoduje to, że nawet bez specjalnych przyrządów, takich jak stetoskop, można usłyszeć podczas kaszlu dźwięki przypominające gwizdy.

Kiedy suchy kaszel trwa za długo?

Kaszel dzielimy nie tylko ze względu na jego charakter, ale również czas trwania. Wyróżniamy:

  • kaszel ostry – trwający do 3 tygodni,
  • kaszel podostry – trwający od 3 do 8 tygodni,
  • kaszel przewlekły – trwający ponad 8 tygodni.

Kaszel infekcyjny trwa z reguły nie dłużej niż 3 tygodnie, natomiast długo trwający kaszel u dziecka może wskazywać na etiologię niezakaźną, taką jak np. astma czy refluks. Pamiętaj także, aby nie bagatelizować utrzymującego się długotrwale kaszlu i w razie niepokoju kontrolować go u swojego lekarza.

Spacer przy długotrwającym kaszlu – tak czy nie?

Utrzymujący się długotrwały suchy kaszel u dziecka bez gorączki, jak zostało to już wcześniej wspomniane, wskazuje najczęściej na przyczynę inną niż zakaźną. Z tego też względu dziecko często nie zaraża innych, więc pomimo kaszlu, może chodzić na spacery. Przebywanie dziecka na dworze to w niektórych sytuacjach, przy dużej wilgotności powietrza, swego rodzaju inhalacja dróg oddechowych. Pamiętaj jednak, aby nie spacerować na dworze z dzieckiem chorym i osłabionym przez infekcje oraz w momencie, kiedy wasz lekarz zaleci inne postępowanie.

Leczenie długotrwałego kaszlu

To, jak leczyć przewlekły kaszel u dziecka, zależy przede wszystkim od jego przyczyny. W zależności od tego, czy kaszel spowodowany jest przez infekcję, astmę, refluks, alergię czy też inne choroby, leczenie będzie przebiegało w odmienny sposób. Najczęściej stosowanymi lekami przy przedłużającym się kaszlu są sterydy wziewne, leki antyhistaminowe, leki wykrztuśne oraz specjalne leki przeciwkaszlowe.

Domowe metody na przewlekły kaszel

Długotrwały kaszel u dziecka wymaga często dokładnej i specjalistycznej diagnostyki, a także leczenia. Pamiętaj jednak, że możesz wiele zrobić dla swojego maluszka, aby zmniejszyć jego dolegliwości. Częste wietrzenie pomieszczeń, w których śpi dziecko, dbanie o nawilżenie powietrza, odpowiednie nawodnienie, a także wykonywanie inhalacji, mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości. Pożądane skutki mogą przynieść także syropy dla dzieci, które nawilżają drogi oddechowe. Ostateczną decyzję dotyczącą leczenia zawsze powinien jednak podejmować lekarz.

Jakie badania przy przewlekłym kaszlu?

Dobór potrzebnych badań uzależniony jest od objawów oraz ogólnego stanu zdrowia dziecka. Ważne mogą okazać się badania krwi czy badania obrazowe, takie jak np. rentgen klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie innych specjalistycznych badań, takich jak np. spirometria, skórne testy alergiczne czy pomiar pH soku żołądkowego.

Sprawdź pozostałe artykuły

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Męczący suchy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet kilka tygodni . W większości przypadków związany jest z infekcją, lecz należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci. Jak odróżnić suchy kaszel infekcyjny od astmy oskrzelowej? Czym charakteryzuje się kaszel nawykowy?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka podczas snu – dlaczego nasila się w nocy i jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka w niektórych sytuacjach może szczególnie nasilać się w nocy. Aby maluszek mógł spać spokojnie, warto znać sposoby na łagodzenie tych objawów. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka podczas snu oraz kiedy udać się do lekarza?

Czytaj więcej

Suchy kaszel u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Kaszel u dziecka może być objawem infekcji dróg oddechowych, ale też oznaką innych schorzeń. Ważne, aby rozróżnić suchy kaszel u dziecka od mokrego. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na suchy kaszel oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Czytaj więcej

Contril, 60 mg/10 mL, syrop 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu leczniczego u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław